حساب کاربری

ورود به حساب کاربری

مجازی‌سازی | Virtualization | مجازی سازی سرور | خدمات مجازی سازی

مجازی سازی سرور

مجازی‌سازی (Virtualization)

مجازی‌سازی (Virtualization)

امروزه کاهش هزینه‎ها و استفاده بهینه از زمان و امکانات از مهمترین اهداف هر سازمان به‎شمار می‎رود. در صنعت فناوری اطلاعات نیز از مهمترین راه کارها برای تحقق این امر، بهره‎ گیری از تکنولوژی مجازی‎سازی است، لذا لازم است ابعاد این تکنولوژی به درستی درك شده و پیاده‌سازی آن با دقت و صحت صورت گیرد تا مزایا و نتایج قابل انتظار آن حاصل شود. همچنین با توجه به نقش داده‌های سازمانی به عنوان دارایی اطلاعاتی و لزوم حفظ دسترس‎پذیری و صحت آن، اهمیت پشتیبان‌گیری از اطلاعات و لزوم راهکار تهیه نسخه پشتیبان از سرورها و سرویس‌ها ضروری می‌باشد. 
شرکت فنی و مهندسی امن پردازان کویر با توجه به تجربه بالا در پیاده‌سازی و نظارت خدمات مجازی‌سازی و پشتیبان‌گیری در مراکز متعدد و با تکیه بر نیروی با تجربه و فنی خود در ارائه این خدمت پا پیش نهاده و آن را جزء خدمات اصلی خود قرار داده است.

مجازی‌سازی | Virtualization | مجازی سازی سرور | خدمات مجازی سازی

مجازی‌سازی | Virtualization | مجازی سازی سرور

مجازی‌سازی (Virtualization)
مجازی‌سازی در حیطه سیستم عامل، راهکاری است که امکان راه اندازی دو یا چند سیستم عامل را به صورت همزمان بر روی یک سرور سخت‌افزاری فراهم می‌نماید. با استفاده از این راهكار، امكان استفاده بهینه از منابع سخت‌افزاری موجود، صرفه‌جویی در فضا، تعداد منابع اختصاص یافته، نیروی انسانی راهبر و انرژی مصرفی فراهم شده و ضمن ایجاد سهولت و تمركز هر چه بیشتر در امنیت و مدیریت سیستم‌ها، انعطاف‌پذیری مناسبی را برای مدیران شبكه در راستای تطبیق با تغییرات و نیازهای جدید و همچنین محافظت از سیستم در برابر خطرات پیش‌بینی نشده، فراهم می‌آورد. در حال حاضر شرکت‌های نرم‌افزار مطرح جهان محصولات مختلفی در زمینه مجازی‌سازی ارائه نموه‌اند که امکان مجازی‌سازی در سطوح مختلف ذیل قابل پیاده‌سازی می‌باشد:

مجازی‌سازی سرور (Server Virtualization)
با گسترش اتكاء سازمان‌ها بر زیرساخت‌های كامپیوتری و افزایش بار پردازشی سرورها و بالتبع نیاز به سرورهای بیشتر، هزینه‌های مرتبط با این بخش به كسر قابل توجهی از هزینه‌ها بدل گشته و می‌تواند مانع بالقوه‌ای در مسیر رشد شبكه‌ها محسوب شوند. هزینه‌های مربوط به تهیه و نگهداری سرورها، نیروی انسانی متخصص، تجهیز اتاق سرور، تمهیدات امنیتی و... از جمله مواردی می‌باشند كه با پیاده‌سازی تکنولوژی‌های مجازی‌سازی می‌توان به میزان قابل توجهی از هزینه‌ها را کاهش و امكان افزایش بهره‌وری و توسعه شبكه را فراهم نمود. در این روش چندین سرور به صورت مجازی در یك سرور مجتمع شده و علاوه بر امكانات High Availability، امکان تغییر و یا جابجایی سرورهای مجازی را برای مدیران شبکه فراهم می‌نماید.

مجازی‌سازی میزکار (Desktop Virtualization)
مجازی‌سازی Desktop به مفهوم استقلال محیط میزکار کاربران از محل فیزیکی سخت‌افزار می‌باشد. یک فرم از مجازی‌سازی میزکار که به VDI معروف است، بسیار مفیدتر از مجازی‌سازی سرور می‌باشد. در این حالت، میزکار کاربر به جای راه‌اندازی بر روی یک سیستم محلی، بر روی سرور(های) قدرتمند نصب و راه اندازی می‌گردد و کاربر با استفاده از PC، نوت بوک، موبایل و در بسترهای شبکه محلی، شبکه بی‌سیم یا اینترنت توانایی دسترسی به میزکار خود را خواهد داشت. در این حالت، اطلاعات و پردازش های مورد نیاز کاربر بر سرور(ها) ذخیره‌سازی و پردازش می‌گردند. در این حالت، چندین میزکار بر روی سرور می‌تواند راه‌اندازی شود.
مجازی‌سازی میزکار راهكاری برای كنترل متمرکز مدیر شبكه، افزایش آزادی عمل راهبر شبکه برای اعمال تغییرات و سیاست‌های امنیتی، پایش کاربران و تهیه نسخه پشتیبان می‌باشد که موجب کاهش هزینه نگهداری سخت‌افزارهای کاربران و راهبری شبکه خواهد شد. شناخته شده‌ترین راهكار برای راه اندازی مجازی‌سازی میزکار، استفاده از Thin Client ها می‌باشد. این سخت‌افزارها، کامپیوتر ساده و ارزان قیمت می‌باشند که فاقد فضای ذخیره سازی، پردازش و RAM می‌باشد.

مجازی‌سازی برنامه‌های كاربردی (Application Virtualization)
استفاده از نرم‌افزارهای كاربردی بخش لاینفك كار در سازمان‌ها و ادارات بوده که فعالیت‌های روزمره کاربران وابسته به آن‌ها می‎باشد و این نرم‌افزارها به ابزارهای اصلی پیشبرد امور در دستان كاربران گردیده‌اند و در بسیاری موارد، مواردی همچون قیمت نرم‌افزارها و میزان امكان دسترسی كاربران به آنها می‌تواند منجر به یك چالش برای مدیران فناوری اطلاعات گردیده و نهایتاً منجر به ایجاد گلوگاه در سازمان شوند.
مجازی‌سازی برنامه‌های کاربردی به معنای نصب و راه اندازی یک نسخه از هر نوع برنامه کاربردی بر روی سرور می‌باشد و در صورت تقاضای کاربر از سرور مذکور، برنامه کاربردی در اختیار وی قرار داده می‌شود. کاربر می‌تواند در بستر شبکه داخلی یا با اتصال به اینترنت، برنامه کاربردی را دریافت نماید.
در این روش، کاربران نیاز به نصب هیچ نوع نرم‌افزار جانبی بر روی سیستم خود ندارند و تنها با اتصال به شبکه داخلی و یا اینترنت به نرم‌افزار دسترسی خواهند داشت. با استفاده از این روش، منابع پردازشی و فضای ذخیره‌سازی کاربر درگیر اجرای برنامه کاربردی نمی‎باشند، بنابراین کاربران می‌تواند از هر سیستم سخت‌افزاری نظیر Thin Client، تبلت، تلفن‌همراه و... و از هر سیستم‌عاملی و از هر مکانی با کمترین پهنای‌باند به برنامه کاربردی مورد نظر دسترسی داشته باشند.

همچنین شرکت امن پردازان کویر خدمات مجازی سازی و مجازی سازی سرور را برای مشتریان خود فراهم کرده است

پشتیبان‌گیری (Backup)
داده‌های یک سازمان مهمترین و حیاتی ترین دارایی یک سازمان می‌باشد لذا لزوم نگهداری و حفظ ازآن امری لازم و ضروری می‌باشد.
با توجه به اینکه در مجازی سازی، تمام سرورها مجازی شده و پایگاه داده‌های مرتبط با آن بر روی سرورها قرار می‌گیرند، لذا تهیه نسخه پشتیبان از این اطلاعات امری ضروری و حیاتی است تا ریسک خرابی اطلاعات حذف گردد.
شرکت امن پردازان کویر پیاده‌سازی و تهیه نسخه پشتیبان را با استفاده از دو نرم افزار Veeam Backup & Replication و Symantec Backup Exec پیاده سازی می‌نماید که ویژگی‌های هر کدام در ذیل تشریح شده است.

نرم افزارهای مورد استفاده
یکی از راهکارهای جامع نظارت و کنترل زیرساخت‌های مجازی توسط شرکت Veeam ارائه شده است. شرکت Veeam از جمله شرکت‌های معتبر در زمینه مدیریت زیرساخت‌های مجازی است.
Veeam یکی از بهترین محصولات پشتیان‌گیری از محصولات مجازی‌سازی در دنیاست و چندین سال است که به عنوان بهترین محصول برای تهیه نسخه پشتیبان از ساختارهای مجازی‌سازی استفاده می‌شود. با استفاده از نرم‌افزار Veeam Backup & Replication شما می‌توانید به‌راحتی با سرعت و انعطاف‌پذیری و همچنین قابلیت اعتماد بالا داده‌ها یا نرم‌افزارهای موجود در محیط‌های مجازی‌سازی را بازگردانی کنید. این نرم‌افزار راهکارهای پشتیبان‌گیری و بازرگردانی را بصورت یکپارچه به شما ارائه می‌کند و برای محیط‌های مجازی مانند Hyper-v و vSphere بسیار مناسب می‌باشد. این نرم‌افزار یکی از مدرن‌ترین ابزارهای پشتبان‌گیری در محیط Cloud نیز محسوب می‌شود و تقریبا حفاظت از اطلاعات موجود در VMهای شما را تضمین می‌کند. با استفاده از این نرم‌افزار شما دیگر نیازی به به روز رسانی Agentهای مختلف ندارید و براحتی و به سادگی می توانید Backupهای گرفته شده در VMها را بازگردانی کنید.
ویژگی‌های نرم‌افزار Veeam Availability Suite:
- برنامه‌ریزی و تخصیص بهینه منابع با استفاده از قابلیت Capacity Planner
- گزارش‌گیری خودکار از وضعیت سیستم
- کنترل تمامی منابع اختصاص یافته به ماشین‌های مجازی
- اطلاع‌رسانی مسائل زیرساخت مجازی با استفاده از سیستم هشدار
- گزارش‌گیری از تمامی فعالیت‌ها و پارامترهای عملیاتی ماشین‌های مجازی و هایپروایزرها
- مستندسازی وضعیت سیستم‌ها و مدیریت گزارش‌ها
- قابلیت یکپارچه‌شدن با ابزار تهیه پشتیبان شرکت Veeam جهت کنترل و نظارت بر فرآیند تهیه نسخه‌های پشتیبان

مزایای به‌کارگیری مجازی‌سازی
کاهش هزینه‌های خرید سخت‌افزار در زمان راه‌اندازی سرویس‌های جدید.
کاهش هزینه‌های نگهداری از سرورهای فیزیکی.
کاهش هزینه‌های مصرف انرژی و فضای اتاق سرور.
افزایش ضریب اطمینان در سرویس‌دهی سیستم‌های فناوری اطلاعات.
کاهش زمان بازیافت سروریس‌ها در زمان ایجاد بحران.
ایجاد انعطاف‌پذیری و استقلال از سخت‌افزار.

طراحی و اجرا

 • بررسی وضعیت موجود و وضعیت سرورها
 • تحلیل وضعیت موجود
 • ارائه طرح (تجهیزاتی، امنیتی)
 • نصب، پیاده‌سازی، پیکربندی ساختار کلی مجازی‌سازی و پشتیبان‌گیری
 • امن‌سازی ساختار پیاده‌سازی شده
 • تست پایداری و کارایی محیط مجازی‌سازی
 • ارائه مستندات
 • آموزش راهبری و تحویلپشتیبانی و آنالیز

 • پشتیبانی و رفع مشکلات
 • بررسی و آنالیز عملکرد محیط مجازی‌سازی و پشتیان‌گیری
 • ارائه گزارشات دوره‌ای
 • ارائه طرح جهت بهبود کارایی و امنیت محیط مجازی‌سازی
 • امن‌سازی محیط مجازی‌سازی بر اساس VMware Hardening
 • تست پایداری و کارایی محیط مجازی‌سازی
 • بهبود کارایی محیط مجازی‌سازی بر اساس Performance Best Practice
 • آنالیز نسخه‌های پشتیبان‌گیری شده
 • پشتیبانی و رفع خطاهای بوجود آمده
 • بروزرسانی به نسخه جدید
 • تعریف قوانین پشتیان‌گیری
 • بررسی صحت اجرای Taskهای عملیات پشتیبان‌گیری
تهران - بلوار كشاورز، خيابان شهيد نادري پائين تر از خيابان ايتاليا، پلاك ۲ واحد ۵۰۵
۲۷۳ ۴۲ (۰۲۱)
۴۲۲۳۸۰۰۰ (۰۲۱)
۱۴۱۶۶۱۳۶۶۹
info{at}apk-group.net
یزد - خیابان شهید دکتر چمران، روبـروی کارخانه درخشان
۳۶۲۹۰۹۹۰ (۰۳۵)
۸۹۱۶۷۱۵۹۵۷

 امن پردازان کویر